Kasy fiskalne – kiedy ich posiadanie jest obowiązkiem?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

W świetle przepisów prawa kasę fiskalną musi posiadać każda firma, której klientami są osoby nie posiadające własnych działalności gospodarczych oraz takie, które nie prowadzą działalności rolniczej. Tak wygląda to w teorii, ale w rzeczywistości są pewne ustępstwa od tej zasady. Przepisy wyraźnie bowiem określają moment, w którym taka kasa musi się w naszej firmie pojawić. Tutaj bardzo ważna uwaga, należy bowiem dokładnie trzymać się wszelkich terminów montażu tego urządzenia. Wystarczy dzień zwłoki i na pewno będziemy musieli zapłacić wysoką karę, a w niektórych przypadkach możemy zostać nawet pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Unikanie montażu kasy czy też celowe spóźnianie się z terminami zwyczajnie się nie opłaca. Przejdźmy więc teraz do szczegółów, a więc kiedy należy w swojej firmie zamontować to mocno nielubiane urządzenie?Na początek zacznijmy może od tego, że zgodnie z nowymi przepisami od 2015 roku obowiązek posiadania kasy fiskalnej bez względu na wszystko pojawi się w kilku rodzajach działalności. Są to na przykład salony fryzjerskie czy warsztaty mechaniczne. Przed otwarciem nowej firmy warto więc zapoznać się z najnowszymi przepisami i sprawdzić, czy przypadkiem nasza przyszła firma nie ma z góry narzuconego obowiązku aby posiadać kasy fiskalne i rozliczania się z ich wykorzystaniem.

W pozostałych przypadkach kasy fiskalne nie muszą być w firmie zamontowane od razu po rozpoczęciu działalności. Robi się to dopiero w momencie, gdy nasze dochody roczne przekraczają 20 tysięcy złotych. Tutaj ważny jest fakt, że iż limit 20 tysięcy przysługuje nam 1 stycznia. Zakładając firmę na przykład 1 lipca mamy tylko połowę tego limitu i w każdym innym miesiącu przeliczamy to proporcjonalnie.

Jeśli nie przekraczamy rocznie tej kwoty to kasy instalować nie trzeba. Jeśli jednak przekraczamy to od momentu przekroczenia mamy ustawowo 3 miesiące na to, aby Kasy Fiskalne w naszej firmie się pojawiły. Niedotrzymanie tego terminu wiąże się z finansowymi karami, o czym już wspominałem, ale do tego jeszcze tracimy możliwość odzyskania części pieniędzy za zakupione kasy.